چای قند پهلو

 
خطبه ای برای امروز
نویسنده : محمد رضا زهرایی - ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢٥
 

 خوب است که این خطبه ازکی باشد؟حدس میزنید که این خطبه در چه زمانی ایراد شده ؟شاید مال امسال باشد .قیافه اش نمی خورد خیلی قدیمی باشد ؟ولی چه کسی می تواند با علمای جهان اسلام اینگونه صحبت کند ؟باید گوینده خیلی بزرگ باشد قطعا نمی تواند خودش یکی از علمای جهان اسلام باشد چون علما را موظف به یاری حضرتشان می داند یعنی می خواهی بگویی امام عصر این خطبه را فرموده ؟

نه، نه .هیچکدام نیست این سخنان ان مردی است که وقتی دید کسی از خواص ومخصوصا فقها اهل عمل نیستند خودش وخانواده اش را راهی کربلا کرد .همه خود وخانواده اش را وقف عمل به این خطبه نمود .امام حسین علیه السلام یکسال قبل از مرگ معاویه در منی این خطبه را در جمع علما وخواص ایراد نمود وبه انها ماموریت داد تا این امر را به بقیه انتقال دهند اما ظاهرا به این ماموریت عمل نشد وان شد که آسمان وزمین لعنت می فرستند بر بانیانش تا امروز .

در این خطبه امام شهید به روشنی علت فرار علمای اسلام را از این وظیفه "فرار از مرگ" وعدم تحمل سختی ذکر می کنند وانواع حکومتها بجز حکومت فقها و امامان معصوم را رد میکنند .

 

اما سالها بعداین خطبه بطور کامل درکتاب تحف العقول در کتابخانه ها خاک می خورد تا اینکه...

تا اینکه مردی پیدا شد واین ماموریت را از کلمات بیرون آورد وتبدیل به قیام نمود وحالا انقلاب اسلامی نتیجه قیام مرگ آگاهانه خمینی کبیر است که ثمراتش اکنون قابل چیدن است

اما آنچه امروز این خطبه را پررنگ می کند عمل به این خطبه توسط علمای جهان اسلام است ادامه همان قیام امام خمینی وهمان ماموریت و همان ثمره.

«اى مردم، از پندى که خدا به دوستدارانش به صورت بدگویى از «احبار» داده عبرت بگیرید؛ آنجا که مى‏فرماید: «چرا نباید علماى دینى و احبار از گفتار گناهکارانه آنان (یعنى یهود) و حرامخوارى آنان جلوگیرى کنند. راستى آنچه انجام مى‏داده و به وجود مى‏آورده‏اند چه بد بوده است». و مى‏فرماید: «آن عده از بنى اسرائیل که کفر ورزیدند لعنت شدند». تا آنجا که مى‏فرماید: «راستى که آنچه انجام مى‏داده‏اند چه بد بوده است». در حقیقت، خدا آن را از این جهت برایشان عیب مى‏شمارد و مایه ملامت مى‏سازد که آنان با چشم خود مى‏دیدند که ستمکاران به زشتکارى و فساد پرداخته‏اند، و باز منعشان نمى‏کردند، به خاطر عشقى که به دریافتهاى خود از آنان داشتند؛ و نیز به خاطر ترسى که از آزار و تعقیب آنان به دل راه مى‏دادند. در حالى که خدا مى‏فرماید: «از مردم نترسید؛ و از من بترسید». و مى‏فرماید: «مردان مؤمن دوستدار و رهبر و عهده‏دار یکدیگرند. همدیگر را امر به معروف و نهى از منکر مى‏کنند». (مى‏بینیم که در این آیه در شمردن صفات مؤمنان، صفاتى که مظهر دوستدارى و عهده دارى و رهبرى متقابل مؤمنان است)، خدا از امر به معروف و نهى از منکر شروع مى‏کند، و نخست این را واجب مى‏شمارد زیرا مى‏داند که اگر امر به معروف و نهى از منکر انجام بگیرد و در جامعه برقرار شود، همه واجبات، از آسان گرفته تا مشکل، همگى برقرار خواهد شد. و آن بدین سبب است که امر به معروف و نهى از منکر عبارت است از دعوت به اسلام؛ (یعنى جهاد اعتقادى خارجى) به اضافه بازگرداندن حقوق ستمدیدگان به ایشان؛ و مخالفت و مبارزه با ستمگران (داخلى)؛ و کوشش براى اینکه ثروتهاى عمومى و درآمد جنگى طبق قانون عادلانه اسلام توزیع شود، و صدقات (زکات و همه مالیاتهاى الزامى یا داوطلبانه) از موارد صحیح و واجب آن جمع‏آورى و گرفته شود، و هم در موارد شرعى و صحیح آن به مصرف برسد.

 


 
ادامه مطلب...
comment نظرات ()
 
 
نمازجمعه ؛پاتوق غفلت شده
نویسنده : محمد رضا زهرایی - ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٦
 

نماز جمعه : آنچه از کودکی  یادم می آید که پدرم  صبحهای جمعه راه می افتاد و با یک اتوبوس که از قبل هماهنگ شده بود یک جاده روستایی را می گرفت و توی هر روستا مقداری منتظر می ماندیم تا نمازگزارهای جمعه که اغلب جوانها بودن بیایند سوار شوند بعد گشتن روستاهای مسیر تعیین شده و حضور در نماز جمعه آخر سر همان اتوبوس نماز گزارها را به روستاهایشان می رساند ان مربوط میشد به سالهای ابتدای انقلاب ومن سه چار ساله . ولی بعدها میدیدم همین جمع شدنها باعث چه دوستیها وارتباطات پر برکت دیگری می شد که هنوز ادامه دارد

 

مرند:،به همشهریهای خودم توی بوشهر می خواستم مرند را آدرس بدهم .می گفتم اگر کمی آنطرفتر بروی از کره زمین میافتی پایین بالای گوش گربه .خطبه نماز جمعه را بزبان آذری که می خواند مرتب چشمم گره می خورد به رواقها ،طاقها،به نورها ،کا سه ای هاوبه قرمزی آجرها ،به گچبری دوره ایلخانی وسلجوقی .

 

مسجد جامع چشمه قنبر مرند حالا شده میعادگاه نماز جمعه سن هفتاد هشتاد درصد نماز گزارها بالای 35 است.چشم چشم می کنم تا بلکه چهار تا جوان حزب اللهی با آن مشخصات مخصوصشان بیابم .نیافتم .نه که نیافتم تعدادشان کم بود بعد از اینکه نماز تمام شد ندیدم پاتوقهای حزب الله را که گعده گرفته باشند یا کتاب و مجلات ودیگر محصولات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی را توزیع کنند نمی دانم فعالان فرهنگی و پایگاههای مقاومت این شهر چه می کنند فقط می دانم که یک پایگاه مهم انقلاب اسلامی را که نماز جمعه است  به امید خدا رها کرده اند البته این معضل تنها این شهرنیست بسیاری شهرهای ما اینگونه اند  جالب این است جلفا هم که دارد بزودی تبدیل به منطقه آزاد میشود همینطور بود شهر های مرزی که بشدت در معرض خطر از حیث فرهنگی و اجتماعی هستند متاسفانه فقدان پاتوقهای یاد شده که مردم بصورت خودجوش داشته باشنداین شهرها را بزودی به یک تهدید برای نظام تبدیل خواهد کرد

 ائمه جمعه و جماعات به محض مشاهده بالا رفتن سنین مخاطب ، باید سریعا به فکر چاره جویی باشند نماز جمعه ای که پیرمردی باشد باید درباره تمام متولیان فرهنگی آن شهر احساس خطر کرد البته این بدان معنا نیست که دست به کارهای اجباری مثل آوردن سرباز و نظامی زد که این ویترین سازیها خطرناکتر است بلکه راهکار این با مسئولیت دادن به جوانترها در امور برگزاری این سنگر ریشه دار مهیا می شود ونباید از ضرورت تشکیل شبکه های ارتباطی خود جوش جوانان انقلاب اسلامی فارغ از متولیان رسمی در همه شهرها وروستاها با امکان بهره گیری از فضای سایبری غافل بود  که یک کاربرد ساده آن توزیع محصولات فرهنگی رسانه ای جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی است ونماز جمعه پاتوق بسیار ریشه دار وتاریخی در راهبردی کردن ارتباط و شبکه های ارتباطی نیروهای متعهد به انقلاب وآرمانهایش  می باشد   


 
comment نظرات ()