کتاب‌های رمان خوب برای...

کتاب‌های خوب برای...

این که به هم کتاب معرفی کنیم برای خواندن عادت همه‌ی آن‌هایی است که کتاب سرگرم‌شان می‌کند. این پیشنهادها از یک پست کتاب‌های پیش از مرگ شروع شد و بعد بقیه پیشنهادها کامنت این پست شدند. تنها اصلی هم که مهم بوده برای این معرفی‌ها این بوده که مثل یک منتقد نایس بر نداریم خوب و بد کتاب‌ها را یک‌جا بگوییم. بدون نسبی گرایی، با اعتماد به نفس بگوییم که این کتاب خوب است، عالی است، بخوانید‌ش.
حالا قبول که سلیقه‌ها فرق می‌کند. برای هم‌این هم این که هر کتاب را چه کسی پیشنهاد داده مهم است. هر کسی که پیشنهادی دارد، از این دست، بدون نسبی گرایی لطفاً یا کامنت بگذارد یا ایمیل بزند و بگویدشان. این‌طوری وقتی کتاب‌های دم دست هر کدام‌مان تمام شد یک لیست بلند بالا داریم که می‌توانیم از توی‌شان کتاب انتخاب کنیم.

به پیشنهاد خودم

پنه لوپه به جنگ می‌رود، اوریانا فالاچی یک رمان راحت و روان ، از معدود کارهای واقعاً داستانی اوریانا فالاچی است. و در همین راستا : یک مرد، اوریانا فالاچی که نمی‌دانم چرا این‌قدر کم‌تر از حق‌اش خوانده شده. یک شاهکار. از آن‌هایی که برای ان‌امین بار وادارت می‌کند هوس کنی نویسنده باشی.

.
داستان غم انگیز و باور نکردنی ارندیرای ساده دل و مادر بزرگ سنگ‌دل‌اش, مارکز: کمیاب. بی‌نظیر؛ پیشنهاد می‌کنم این آخرین کتابی باشد که از مارکز می‌خوانید. این کتاب یک خلاصه‌ی کم حجم است از جهانی که مارکز در دیگر کتاب‌ها روایت‌اش کرده .

.
" خویشاوندان دور" کارلوس فوئنتس : جادوی امریکای لاتینی کتاب باعث می‌شود حسی که وقت خواندن کتاب‌ داشته‌اید سال‌ها در ذهن‌تان بماند.

.

"مرگ در خانواده سانچز" و" فرزندان سانچز" ، اسکارلویس (انسان شناس) این دو کتاب از کتاب‌های هستند که در حوزه علوم اجتماعی انقلاب به پا کرده‌اند. اما از طرف دیگر شکل روایی و جذابیت ادبی هر دو کتاب چنان است که ‌می‌توانید چشم‌تان را ببندید به روی علم و مثل دو رمان بی‌نظیر بخوانید‌شان.

.
" گفتگو با مرگ" آرتور کوستلر این یکی از آن‌هایی است که فکر می‌کنم هر‌کسی بعد از خواندن‌اش با اطمینان پیشنهاد‌ش کند. خاطرات شخصی کوستلر در دوره جنگ داخلی اسپانیا ، وقتی زندانی فاشیست‌ها بوده است . روایت دست اولی از اسارت، که به قلم یک روزنامه‌نگار- نویسنده باشد ، چیزی نیست که نمونه‌های زیادی از آن در ادبیات داشته باشیم. طنز ظریف کوستلر را هم که به همه‌ی این ویژگی‌ها اضافه کنید بهانه‌ای برای نخواندنش باقی نمی‌ماند.

.

" خدای چیزهای کوچک" ، آرونداتی روی خوب می‌دانم خیلی زیاد معرفی شده و حتماً خیلی‌ها خوانده‌اند. اما اگر این معرفی باعث شود ده نفر دیگر بخوانندش من مأموریتم را انجام را داده‌ام.خدای چیزهای کوچک، برای این است که چیزهای کوچکی را که یادمان رفته بهمان یادآوری کند. چیزهای کوچکی مثل زندگی.
.

به پیش‌نهاد ساسان م. ک. عاصی
«داستان بی‌پایان» میشائل انده شاید خیلی‌ها فکر کنند فقط یک کتاب فانتزی کودکان است، اما شک ندارم اگر فقط همین هم باشد، یکی از عالی‌ترین‌هایش است. من پیش خودم به‌ش لقب "صد سال تنهایی" و "مرشد و مارگریتا"ی ادبیات کودک داده‌ام. کتابی‌ست که بی‌شک هیچ‌کس از خواندن‌اش پشیمان نمی‌شود و تکان‌اش یک‌عمر توی تن آدم باقی می‌ماند. به حدی درخشان تجربیات و موقعیت‌های انسانی را توصیف کرده که نفس را بند می‌آورد. و این‌همه، در بستر تخیلی ناب و مثال‌زدنی. تخیلی که چیزی کم از آبشار نیاگارا ندارد.
«نیروی اهریمنی‌اش» فیلیپ پولمان درباره‌ی این توی دریچه‌ی
هزارتوی خدا توضیح داده‌ام و درباره‌ی این هم با قاطعیت می‌گویم عالی است.
«اپرای شناور» جان بارت هم تجربه‌ی نابی را نصیب آدم می‌کند. تاد اندروز داستان از آن آدم‌هاست که مثل آن شکلات کاراملی‌های ارزان‌قیمت قدیمی که به دندان، بدون اینکه ارزان به نظر برسد، می‌چسبد به ذهن و کنده نمی‌شود. یک داستان شبه‌هزار و یک شبی که نه باید و نه می‌شود گول سادگی‌اش را خورد. چون آدم را به جاهای غریبی می‌برد.
«عطر» پاتریک سوزکیند. این یکی را نمی‌شود نگفت کتابی که با بوها نوشته شده و توضیح‌اش اینکه وقتی آخر این کتاب بودم زلزله‌ی کوچکی در تهران آمد و اصلا نفهمیدم چه خبر شده؛ لابد بس‌که خودش تکان‌دهنده بود

یکی دو تای دیگر هم بی‌توضیح بگویم (با این حساب که در عالی بودن آنها هم هیچ شکی ندارم)

«اسلپ استیک» ونه‌گات

«کشور آخرین‌ها»ی استر


.

به پیش‌نهاد سارا ی پیاده‌روی در جنگل

روز اول قبر-صادق چوبک-انتشارات جاویدان: نفس‌گیر، واقعی و زنده - همه‌ی داستان ها نزدیک به نفس ‌های هر روزه‌ی هر فردی که در خیابان‌های ما پیاده‌روی کرده باشد و در همسایگی ما زندگی کرده باشد. گورکن ها و چشم شیشه‌ای و مرگ کارمند و پیرمرد‌ محتضر و همراهی و دوستی گرگ و بی‌خوابی و طلسم؛ "از ته گور که به سقف نگاه می‌کرد، بلندی گور پیشش چون چاهی عمیق می‌نمود.خودش را خیلی از کف مقبره پائین می‌دانست. ناگاه تنش سرد شد و ترس تازه‌ای بیخ دلش جوانه زد."راسّی راسّی مثه اینکه باید رفت. تا حالا خیال نمی‌کردم اینقده جدی باشه. فایده‌ی این زندگی چی بود؟"

گوروگهواره-غلام‌حسین ساعدی-انتشارات آگاه: ‌خشن،‌تکان‌دهنده و تاثیرگذار،‌از داستان‌هایی که تمام که شوند، شقیقه‌های آدم تیر می‌کشد! روایت‌های دوزخیانی که در سرگیجه‌ی زندگی در پی پناه‌ند. "بعدش همه چی شلوغ شد، و من هرچی دست و پا می‌زدم نمی‌تونستم خودمو از گندآب آدما نجات بدم. سرم به دوار افتاده بود، تشنگی هلاکم می‌کرد،‌مرتب تنه می‌خوردم و از این طرف به اون طرف پرت می‌شدم و هیچ مادرقحبه‌یی حاضر نبود منو به عرق‌فروشی کریم برسونه

زندگی کوتاه است- یوستین گوردر-مهرداد بازیاری-انتشارات هرمس:نویسنده‌ی دنیای سوفی، در نمایشگاه کتابی ،‌صندوقچه‌ای قدیمی،‌حاوی متنی کهن می‌یابد؛ نامه‌ای در محکومیت همه‌ی پشمینه‌پوشان تندخویی که از عشق بویی نشنیده‌اند. "ولی زن دیگری در زندگی تو نبود. تو فقط روحت را از من عزیزتر دانستی. ایرلیوس،روح خودت را. این تنها چیزی بود که در کنار من و در آغوش من آرامش می‌یافت... "

از پیشنهاد دهنده اجازه گرفتم که کامنت بگذارم : هم ترجمه مهرداد بازیاری و هم گلی امامی را خوانده‌ام. ترجمه گلی امامی محشر است.

یوزپلنگانی که با من دویده‌اند-بیژن نجدی-نشر مرکز:باشکوه، ذهنی و با نثری شاعرانه . روایت‌هایی معتبر از رویا،‌ مرگ ، باران ،رسیدن و تنهایی.

"نگاهش روی سم دست‌هایش بود و از چشم‌هایش صدای قندیل‌های یخ به گوش می‌رسید. هیچ دهکده ای از دور نمی آمد،‌برف می بارید. شلاق را می‌برد و می‌آورد. سرما از چاک باریک زخم می‌رفت زیر پوست اسب و همان‌جا می‌ماند.

پیچک باغ کاغذی-مهدی سحابی-نشر مرکز: کتاب ناشناخته‌ای از ابوعلی سینا در شهری دورافتاده پیدا شده است. رساله‌ای به خط خود او همراه با نقاشی‌های خود او. سایه به سایه روزنامه‌نگار مشهوری که از او برای نجات کتاب استمداد شده افراد ناشناسی هم در تکاپوی دستیابی به کتاب‌ند.هفت تصویر. هفت نقش. کتاب ناپدید شده دوباره پیدا می‌شود. بدون تصویرها، با معمای انگیزه‌ی زمینی دیگری که همه‌ی انگیزه‌های دیگر را محو می‌کند. توصیفات جزئی‌نگرانه، تصویر، تصویر،‌احتمال، تداعی،‌ بررسی حالات و گمانه‌هایی برای کشف رویدادهای تازه. فرو رفتن درکنه اندیشه‌ها و خیالات آدم‌ها.

.
به پیشنهاد
سالهای تنهایی
میعاد در سپیده دم، رومن گاری، مهدی غبرایی، کتابسرای تندیس (رمان)

کولومبره و ...، دینو بوتزاتی، محسن ابراهیم، مرکز (داستان های کوتاه)

شاه گوش می کند، ایتالو کالوینو، ؟، مروارید (داستان های کوتاه)
یکی از بهترین داستان های مجموعه «شاه گوش می کند»، گوسفند سیاه نام دارد

به پیشنهاد
احسان

1. مرگ در آند. ماریو بارگاس یوسا. از آن داستان هایی که میل سرکوب شده رفتن و دور شدن را دوباره زنده میکند. میل مبهم شناختن انسان ها و سرزمین ها. یک شاهکار واقعی است به نظر من.
اصولاً این یوسا ذهنیات من درباره رمان را به هم ریخت. همیشه میگفتم هر نویسنده ای یک شاهکار دارد و دو سه تا کتاب خوب و مشتی کتاب معمولی. حالا هر چه از یوسا خوانده ام شاهکار بوده اند. از خودم میپرسم پس کتاب های معمولی او کجا هستند؟

2. خداحافظ گری کوپر .. البته کسانی را دیده ام که از صفحه 50 نتوانسته اند جلوتر بروند. ولی به نظر من عالی است. به کسانی پیشنهادش میکنم که از رنگ تعلق فراری هستند.

3. دوست بازیافته از فرد اولمن: چاپ اولش 1361 بوده و چاپ دوم 1385. نمیدانم چرا. به طرح جلد چاپ جدیدش که شبیه کتاب های تین ایجری است نگاه نکنید.

4. شهر های نامرئی ایتالو کالوینو: مختص این نوشته شده که در سفر در مسافر خانه های محقر و روی تخت بدون ملافه بخوانی اش.

5. عقاید یک دلقک از هاینریش بل.

6. گفتگو در کاتدرال بارگاس یوسا. چقدر خوب شرح میدهد که در کشور یک دیکتاتور، چگونه همه بازنده هستند. از خود دیکتاتور تا افرادش و تا مردم عادی اش از خبرنگار و دانشجو گرفته تا راننده و فاحشه اش. متاسفم که فقط دو بار چاپ شده و بین چاپ اول تا دوم اش سه سال فاصله بوده. احتمالاً به خاطر حجم 700 صفحه ای اش و قیمت بالایش.

 

/ 1 نظر / 54 بازدید
نیلوفر

شما را هم گرفته جادوی ادبیات امریکای لاتین... نگرفته ؟ بد می گیرد آدم را. غوغا می کند. چه کتاب های خوبی.