گندم که لگد کوب سم ستوران می شود دوباره بر میخیزد ساقهای له شده به یاری شبنم وخورشید کمر راست میکند

" گندم سبز وتیز برگ  خاک را میشکافد ومی روید و ظرف چند هفته زاغچه ای می تواند در وسط آن پرواز کند و دیده نشود . گیاه شیره زمین را می مکد وخوشه می بندد وآن گاه گل میکند وبر خوشه غباری طلایی مینشیند ودانه از شیری شیرین و معطر ورم میکند .دهقان به دشت میرود وبه تماشا میایستد ودلش از شادی سرشار میشود .اما ناگاه رمه ای در گندمزار پراکنده میشود وغله پربار را لگدمال میکند هر کجا که گله گذر کند ساقه های له شده گندم بر جا میماند ودهقان به دیدن این منظره دلشکسته وافسرده دمیشود .                                چنینبودحال"اکسینیا".                                                                                                        

"گریگوری "با صندل های چرم خام سنگینش احساساتی را که در این زن چون گلی طلایی رنگ شکفته بود لگد مال کرده بود .این مرد احساسات اورا آلوده وسوزانده وخاکستر کرده بود همین و همین .                                                                                         گندم که لگد کوب سم ستوران می شود دوباره بر میخیزد ساقهای له شده به یاری شبنم وخورشید کمر راست میکند."

"..."استوکمان "قلب وروح این گروه بود ومستقیما در جهت هدفی کار میکرد که تنها خود کاملا از آن آگاه بود وچون کرمی در چوب برداشتها ومفاهیم ساده را میجوید وکینه ونفرت نسبت به نظام موجود را جانشین آن میکرد .در آغاز وی خود را در محاصره فولاد سرد     بد گمانی می دید اما دچار یاس نمی شد ."

***************************************

 

چندی پیش دیدم که آیت الله خامنه ای رمان "دن آرام"اثر "میخائیل شولوخف"روسی را خوانده اند .واقعا چه میشود که یک آخوند "دن آرام"بخواند با آن قطر وحجم .فکر نکنم در بین علما به اندازه انگشتان دست پیدا شود که اهل هنر وادبیات بخصوص داستانی باشدآرزو کردم کاش دیگران هم... . چونکه میتواند در تصمیم گیریها موثر باشد.خود ایشان در دیدار با حوزه هنری سال ٧٠مفرمایند:                                                                                                       من حوادثی را به چشم خود دیده ام که شاید چشم مادی نتوانسته آنها را درک کند اما بعد که شما هنرمندان آنها را به نگارش در آورید یا در قالب نمایش نشان می دهید ویا به زبان قصه بیان میکنید من آن حوادث را که باز بینی میکنم می بینم عجب حوادثی بوده است تازه شروع به فهمیدن آن میکنم . لذا به نظر من نقش هنرمند مسلمان نقش فوق العاده برجسته ایست .           البته دانستم آثار " هواردفاوست "  "فرانتس فانون"  "رومن رولان"  "جین اوستین"وهزاران اثر دیگر را دیده اند .راستی آنچه بالا دیدید قسمتهایی از "دن آرام "میباشد.این رمان جامعه روسیه را آواخر دوران تزار وقبل انقلاب کمونیستی نشان میدهد.کشش داستانی وشرح افکار وحالات فوق العاده است.

/ 18 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نعیما

با سلام به اطلاع دوستان می رساند که وبلاگ انجمن بانوان نعیما دوشنبه های هر هفته آپ می شود! منتظر نظرات سازنده ی شما هستیم!!

مسیح

این خادمم که هر سال یه پست می نویسه می خواد همه بخونن... البته غیبت نشه...

مسافر

سلام بر تو که عدلی! و از کرامت توست، اگر چنین صفتی رفته بر ترازوها... میلاد امیرالمؤمنین، پدرمان بر همه ی فرزندانش (شیعیان عالم) مبارک باد!

مسافر

سلام بر تو که عدلی! و از کرامت توست، اگر چنین صفتی رفته بر ترازوها... میلاد امیرالمؤمنین، پدرمان بر همه ی فرزندانش (شیعیان عالم) مبارک باد!

مهدی

ممنونم از حضورارزشمندتون

مهدی

مطلب "رمان خوانی رهبر" خیلی جالب بود.

نیلوفر

دن آرام هم بره تو سیاهه ی کتاب های "باید خوانده شوند". مرسی.

مسیح

بله حق با شماست

نیلوفر

سلام. کتاب "بچه ی محله ی جلالی" هم زندگینامه ی شهید علیرضا ماهینی ست. مرسی از توضیحات شما.

حمید خان

با سلام با بررسی وضعیت سینمای ایران در فصلی که گذشت ( بخش اول ) به روزم پستهای قبلی راهکارهای شکست شیطان و قدرت طلب و آمریکا ( در دو بخش ) نگاهی به دموکراسی تو روز روشن میهن بلاگ همین وبلاگ هم هست